Czarna książka kolorów- UWAGA! KONKURS!

02 Październik 2012

Mam duże szczęście, bo moja starsza, 9-letnia córka Karolina chodzi do klasy integracyjnej w jednej z państwowych, warszawskich szkół i jest już przyzwyczajona oraz oswojona z faktem, że każdy z nas może być inny, ale nie oznacza to wcale, że jest mniej wartościowy. Często okazuje się, że świat tej drugiej osoby jest o wiele bardziej niezwykły i bogaty niż nam się wydaje. Gdy położyłam przed nią „ Czarną książkę kolorów” oczywiście padło pytanie: „ Mamo, a dlaczego ta książka jest cała czarna?”. Gdy powiedziałam jej, że jest ona o tym, w jaki sposób postrzega kolory niewidomy Tomek, najpierw przeczytała szybko całość, a potem... zamknęła oczy i delikatnie dotykając kartek ( publikacja ma wypukłe teksty napisane braillem oraz wypukłe ilustracje), próbowała odgadnąć, co zostało na nich przedstawione. Czy truskawka, która „smakuje” jak kolor czerwony ? Czy skoszona trawa, która „pachnie” jak kolor zielony? Bo nawet nie widząc kolorów oczami, Tomek doskonale potrafi je rozpoznać innymi zmysłami.

Publikacja jest ślicznie wydana, jej autorką jest Menena Cottin, ale równie ważną rolę odgrywa tutaj ilustratorka Marta Jordan, której czarne ilustracje pięknie wzbogacają książkę. To taki tytuł, który jest uniwersalny dla odbiorcy w każdym wieku, bo odmienności boi się i 5-letni przedszkolak i niby doświadczony przez życie 70-latek.

„Czarna książka kolorów” została wydana już w wielu krajach, a jej polska edycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W ZWIĄZKU Z PREMIERĄ KSIĄŻKI PRZYGOTOWAŁAM MAŁY KONKURS.

„ Z CZYM CI SIĘ KOJARZY TWÓJ ULUBIONY KOLOR?”- ODPOWIEDZI WYSYŁAJCIE DO 21 PAŹDZIERNIKA NA ADRES MAILOWY info@monika-mrozowska.pl NAJCIEKAWSZA Z NICH ZOSTANIE OPUBLIKOWANA NA STRONIE I NAGRODZONA „ CZARNĄ KSIĄŻKĄ KOLORÓW”.