Zdrowi Stulatkowie

02 Luty 2012

Jeżeli chcecie cieszyć się wyśmienitym zdrowiem do późnej starości polecam przeczytanie książki " Zdrowi stulatkowie". Opisuje ona długowieczne kultury, w których ludzie żyją ponad sto lat i zachowują sprawność fizyczną oraz umysłową m.in. dzięki zbilansowanej diecie.

Jedną z najlepiej zbadanych społeczności wymienianych w tej książce są dziadkowie z Okinawy. W 1975 r japońskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zapoczątkowało "Okinawa Centenarian Study", program który kontynuowany jest do dziś. Celem tych badań było potwierdzenie dużej liczby raportów o długowieczności i dobrym zdrowiu mieszkańców Okinawy. Wyniki ponad trzydziestoletnich badań mogą przekonać nawet najbardziej sceptycznych badaczy. Zostały one opublikowane w wielu szanowanych periodykach naukowych i w książce "The Okinawa Program"

"Zdrowi stulatkowie" opisują też inne kultury, w tym : Hunzów z Pakistanu, Villacambian z Ekwadoru i Abhazów z gór Kaukazu. Diety wszystkich tych społeczności są bardzo do siebie podobne. Wszystkie są:

 

-niskokaloryczne

-składają się z całości pokarmowych, z jak najmniejszą ilością pokarmów przetworzonych. Nie występują tam produkty rafinowane takie jak: oczyszczony cukier, syrop glukozow-fruktozowy; oraz konserwanty, sztuczne smaki i aromaty.

-bogate w węglowodany złożone, czyli pełne ziarna, warzywa, owoce

-wszystkie produkty są sezonowe

-wszystkie zawierają dosyć niski poziom tłuszczu, ale tylko pochodzenia naturalnego (nie używają margaryny, w ich diecie nie występują rafinowane oleje zawierające kwasy tłuszczowe trans)

-wszystkie zawierają proteiny głównie pochodzenia roślinnego w tym z roślin strączkowych:fasoli, grochu, soi, pełnego ziarna, czy orzechów.

Oczywiście nie tylko dieta decyduje o ich długowieczności i wspaniałym zdrowiu. Mieszkańcy Hunzy, Villacamby, Abhazji, czy Okinawy cenią sobie starsze osoby i sam proces starzenia. Nie występuje u nich żaden rodzaj dyskryminacji związanej z wiekiem. Stwierdzenie, że ktoś wygląda młodo może być potraktowane jak obelga. Więzi rodzinne są bardzo silne, co powoduje poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów.

Wracając do diety długowiecznych ludzi udało mi się znaleźć w internecie trochę oryginalnych przepisów stosowanych wśród tych społeczności. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak przygotować m.in. tofu z Okinawy, placki Hunzów ( Jadzi ulubione:-) lub zastanawiacie się co to jest Burutz Berikutz i Baloganze Pitchu zajrzyjcie do zakładki PRZEPISY ;-)