Ryż z jarmużem i sadzonym jajkiem

28 Styczeń 2014

Jarmuż to nic innego jak odmiana kapusty. Przez długie lata był wykorzystywany głównie ze względu na swoje walory...ozdobne, ale warto wiedzieć, że jest świetnym źródłem witaminy Cwapnia, czy żelaza. Zawiera ponadto sulforafan ( występuje on także m.in. w brokułach),  czyli związek posiadający silne właściwości przeciwnowotworowe. 

(proporcje dla 2 osób)

½ szklanki ryżu basmati

1 szklanka wody

łyżeczka masła

ok. 150 g jarmużu

1 papryka ramiro

1/3 szklanki wody

2 łyżki masła

1 łyżka oliwy z oliwek

kilka kropli tabasco

2 jajka

sól do smaku

 

Ryż gotujemy z łyżeczką masła w podwójnej ilości wody z odrobiną soli, pod pokrywką, aż wchłonie całą wodę.

Z liści jarmużu wycinamy twardy rdzeń i wrzucamy je na patelnię z masłem i oliwą. Paprykę kroimy w cienkie plasterki i dorzucamy do jarmużu. Dusimy pod pokrywką ok. 25 min. dolewając co jakiś czas wodę, żeby liście i papryka nie przypaliły się. Na sam koniec dodajemy kilka kropli tabasco. Na drugiej patelni na odrobinie oliwy smażymy jajka.

Ugotowany ryż podajemy z uduszonym jarmużem, papryką i jakiem.

Pierogi z czarną soczewicą beluga

22 Styczeń 2014

Pierogi z czarną soczewicą

 

½ szklanki czarnej soczewicy beluga

2 łyżki masła

łyżka oliwy z oliwek

1 łyżeczka garam masali

łyżka sosu sojowego

2 łyżeczki mascarpone

sól do smaku

ciasto:

szklanka mąki

woda

 

GARAM MASALA to tak zwana „ gorąca mieszanka” przypraw, występuje w kilku odmianach i dość łatwo przygotować ją w domu.

łyżka ziaren kolendry

łyżeczka cynamonu

łyżka kminu rzymskiego

łyżeczka goździków

2 liście laurowe

½ łyżeczki pieprzu cayenne

łyżeczka gałki muszkatołowej

 

Wszystkie składniki mielimy w młynku do kawy lub ucieramy w moździerzu.

 

Do miski wsypujemy szklankę mąki, a następnie dodajemy tyle wody, by uzyskać luźne ciasto. Mieszamy łyżką i wyjmujemy na blat obficie posypany mąką. Ugniatamy aż ciasto przestanie się lepić do rąk oraz blatu. Powinno być sprężyste, ale nie za twarde. Długie wyrabianie spowoduje, że łatwiej będzie cienko rozwałkować ciasto na cienki placek, a potem ulepić z niego ładne pierogi.

Soczewicę gotujemy na małym gazie w potrójnej ilości wody, aż stanie się miękka, a cała woda wyparuje. Następnie na oliwie minutę podprażamy garam masalę, którą następnie dodajemy do ugotowanej soczewicy razem z sosem sojowym, masłem i mascarpone. Solimy do smaku.

Ciasto dzielimy na mniejsze porcje i rozwałkowujemy na podsypanym mąką blacie na cienkie placki. Szklanką wykrawamy kółka, które napełniamy łyżeczką farszu z soczewicy. Sklejamy rant i gotujemy w posolonej wodzie 2-3 minuty od wypłynięcia. Pierogi podajemy z odrobiną masła i sosu sojowego, przypruszone natką pietruszki.

Zupa szpinakowa

14 Styczeń 2014

Ziiiima przyszła. Ziiiiimno. Coś na rozgrzewkę? Może zupa.

 

250 g szpinaku ( może być mrożony, ale w liściach)

4 ząbki czosnku

2 pory

1 pietruszka

¼ średniego selera

½ łyżeczki gałki muszkatołowej

4 łyżki oliwy z oliwek

opakowanie śmietankowego serka philadelphia 125 g

ok. 200 g bobu

4 łyżki masła

sól do smaku

 

Drobno poszatkowany czosnek podsmażamy chwilę na rozgrzanej oliwie z oliwek, następnie dorzucamy pokrojone w cienkie plasterki pory i startą na tarce pietruszkę oraz selera. Całość smażymy ok. 10 minut, aż seler i pietruszka się przyrumienią. Następnie dorzucamy szpinak, który chwilę dusimy i całość zalewamy 1 l wody. Gotujemy ok. 10 minut. Na końcu dodajemy masło i bób ( najlepiej go obrać ze skórki). Gdy jest mrożony będzie miękki po ok. 5 minutach gotowania w zupie.Gotową zupę solimy do smaku, dodajemy gałkę muszkatołową, a na koniec, na talerzu śmietankowy serek.

 

p.s. podobno jesteśmy krajem w Europie, w którym zjada się największą ilość zup :-)

Kalafior z kminem rzymskim

07 Styczeń 2014

Od mniej wiecej miesiąca jest dostępny nowy magazyn na tablety SMAQ. Możecie w nim znaleźć moje zdjęcia i aromatyczne, pachnące przyprawami przepisy...

 

średni kalafior

250g pomidorków cherry

płaska łyżka zmiażdżonych ziaren kolendry

płaska łyżka kminu rzymskiego

2 duże ząbki czosnku

łyżka curry

2 łyżki masła

2 łyżki oliwy z oliwek

sól do smaku

½ szklanki wody

 

Na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucamy poszatkowany czosnek, kmin rzymski, kolendrę i curry. Całość chwilę prażymy, a nastepnie dorzucamy pokrojonrgo na małe różyczki kalafiora, dodajemyy masło, pokrojone ne pół pomidory, podsmażamy chwilę, dodajemy wodę, przykrywamy i dusimy 5- 10 minut. Solimy do smaku . Smaczy i na ciepło i na zimno.

 

Grissini, czyli włoskie paluchy

29 Grudzień 2013

Grissini, czyli włoskie paluchy, które stanowią idealną przystawkę. Dobrze smakują i solo i z prostymi dodatkami: oliwą z oliwek, balsamico, twarożkiem...Można je kupić w prawie każdym sklepie, ale najlepsze są te upieczone w domu. Tym bardziej, że ich przygotowanie jest dziecinnie proste. 10g świeżych drożdży 1/2 szklanki ciepłego mleka łyżeczka cukru trzcinowego 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej luksusowej ciepła woda mąka do podsypywania sól do smaku dodatki: mak, sezam, czarnuszka... Drożdże rozcieramy z cukrem i zalewamy ciepłym mlekiem. Dodajemy łyżkę mąki i całość mieszamy. Do miski wsypujemy mąkę i dolewamy drożdże z mlekiem. Rozrabiamy lużne, lepiące ciasto ( w razie potrzeby dodajemy trochę letniej wody) i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę. Następnie wyrabiamy sprężyste ciasto ( pewnie bedzemy musieli dodać mąkę, żeby przestało lepić się do rąk), do którego dodajemy trochę soli. Do ciasta można dodać też trochę oliwy z oliwek. Po wyrobieniu odrywamy małe kawałki ciasta i na blacie lub w dłoniach rolujemy paluszki, które na koniec obtaczamy w maku, kamiennej soli, sezamie lub innych dodatkach. Pieczemy na termoobiegu w temperaturze 190 st ok. 10-15 minut, aż się przyrumienią.