Barszcz ukraiński

28 Wrzesień 2012

Na specjalną prośbę Agaty :)

 

1 średnia marchewka

3 małe buraki

2 średnie pory

2 ząbki czosnku

1 mała pietruszka

1 średnia czerwona papryka

puszka czerwonej fasoli

puszka krojonych pomidorów

¼ szklanki oliwy z oliwek

sól, pieprz i mascarpone do smaku

 

Czosnek, pory, marchewkę, buraki, pietruszkę i paprykę kroimy w cienkie plasterki. Na rozgrzaną oliwę do garnka wrzucamy czosnek i pory i dusimy mieszając od czasu do czasu 2-3 minuty. Następnie dodajemy marchewkę, pietruszkę i buraki i całość dusimy kolejne 15-20 minut. Na koniec dorzucamy pomidory, fasolę i dolewamy szklankę wody. Czekamy aż „zupa” się zagotuje. Solimy i pieprzymy do smaku. Na talerzu dodajemy łyżkę mascarpone.

 

Makaron z fasolką mung

27 Wrzesień 2012

Jeżeli komuś się wydaje, że moje dzieci jedzą wszytko, to niestety jest w błędzie... Przygotowanie dla nich pełnowartościowego posiłku w dalszym ciągu jest dużym wyzwaniem. Gdy dowiedziały się, że na obiad jest makaron krzyknęły: „ Suuuuupeeeer!!!!” Gdy dodałam, że z fasolką: „ O nie!!!! Fuuuu z fasolką???!!!”. Ale potem udało mi się je namówić, żeby jednak spróbowały i...

usłyszałam tylko: „ Mamo, pyszne”. Uff znowu się udało :)

 

250 g makaronu kokardki

1 średnia marchewka

2 średnie, dojrzałe pomidory

1 ząbek czosnku

½ szklanki ugotowanej, odrobinę zmiksowanej fasolki mung

50 g parmezanu

sól do smaku

3 łyżki oliwy z oliwek

 

Makaron gotujemy al dente. Marchewkę ścieramy na najdrobniejszej tarce. Pomidory miksujemy na jednolitą masę, a czosnek bardzo drobno szatkujemy. Na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucamy czosnek, a po chwili marchewkę. Mieszamy 2-3 minuty, a następnie dodajemy zmiksowane pomidory, odparowujemy ok. 5 minut i dodajemy ugotowaną fasolkę. Solimy do smaku i mieszamy z makaronem oraz parmezanem.

 

Zapiekanka z kaszy jęczmiennej

25 Wrzesień 2012

W niedzielę razem z moim 80-letnim dziadkiem Stasiem i dziewczynkami pojechałam na działkę. Po ogromną dynię, młode orzechy, słodkie winogrona, chrupiące marchewki i soczyste pomidory. Idealne do zapiekanki z kaszy jęczmiennej.

 

2 szklanki ugotowanej kaszy jęczmiennej

1 duża łyżka mascarpone

1 łyżka masła

150 g startego parmezanu

mały bakłażan

4 średnie dojrzałe pomidory

1 mała marchewka

1 ząbek czosnku

3 łyżki oliwy z oliwek

sól do smaku

 

Kaszę mieszamy z mascarpone oraz masłem i połowę rozkładamy cienką warstwą w naczyniu żaroodpornym. Bakłażana kroimy w małą kostkę, marchewkę ścieramy na drobnej tarce, czosnek drobno szatkujemy, dwa pomidory miksujemy na sos, a dwa kroimy w cienkie plasterki. Na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucamy czosnek, a po chwili marchewkę, dusimy 2-3 minuty i dorzucamy bakłażana. Całość mieszamy aż bakłażan stanie się miękki, a następnie dodajemy sos pomidorowy. Chwilę odparowujemy i solimy do smaku. Połowę rozkładamy na warstwie kaszy i posypujemy połową startego parmezanu. Następnie przykrywamy drugą porcją kaszy, uduszonymi warzywami i przykrywamy pokrojonymi w plasterki pomidorami i posypujemy resztą startego sera. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika ( temp. 220 stopni, pieczenie od góry i od dołu) i zapiekamy ok. 30 minut.

20:00

20 Wrzesień 2012

Dwudziestego o 20:00 zaczniemy od sałatki z soczystą figą. Osoby wtajemniczone mile widziane:)

Pomodori colorati

14 Wrzesień 2012

ok. 500 g kolorowych pomidorów ( żółte, czerwone, malinowe)

1 średnie awokado

½ średniej cukinii

50 g liści młodego szpinaku

6 rzodkiewek

2 płaskie łyżki pinioli

oliwa z oliwek

sos:

1/3 szklanki delikatnej oliwy z oliwek

płaska łyżeczka musztardy sarepskiej

łyżka soku z cytryny

łyżeczka miodu

 

Pomidory kroimy w plastry. Awokado w grubą kostkę. Cukinię w cienkie plastry i podduszamy na odrobinie oliwy z oliwek. Rzodkiewki kroimy w jak najcieńsze plasterki. Piniole podsmażamy na odrobinie oliwy z oliwek. Wszystkie składniki sosu mieszamy dokładnie. Pomidory, awokado, cukinię, szpinak i rzodkiewkę mieszamy delikatnie i tuż przed podaniem polewamy sosem i posypujemy przyprażonymi piniolami.

 

Grzanki z czerwonym pesto

14 Wrzesień 2012

razowa ciabata

2 duże pomidory malinowe

2 ogórki małosolne

liście bazylii

oliwa z oliwek

pesto czerwone:

ok. 70 g startego parmezanu

6 suszonych pokrojonych pomidorów

4 łyżki oliwy z zalewy pomidorów

sok z ½ cytryny

3 łyżki ziaren słonecznika

1wyciśnięty ząbek czosnku

 

Pieczywo kroimy na cienkie kromki i podpiekamy od wewnątrz na odrobinie oliwy z oliwek. Wszystkie składniki pesto miksujemy w blenderze na jednolitą masę. Podpieczone pieczywo smarujemy warstwą pesto i układamy plastry pomidorów, cienkie plasterki ogórka i liście bazylii.

Bułka warszawska

12 Wrzesień 2012

Kiedy byłam dzieckiem każda wycieczka na Stare Miasto w Warszawie musiała się zakończyć kupnem... bułki z pieczarkami przygotowanej w małym barze na ul. Nowomiejskiej, która odchodzi bezpośrednio od rynku. Ta bułka ma podobno prawie 30 lat i ciągle smakuje tak samo!!! Na Starówkę ostatnio wybieram się rzadko, ale gdy tylko napadnie mnie ochota na smak pieczarkowej bułki, jej „ podróbkę” przygotowuję we własnej kuchni. I wiecie co? Może nie jest identyczna, ale i tak jedząc ją czuję się znowu jak mała dziewczynka :))))))))

 

1 duża biała cebula

1/3 kostki masła

6 średnich pieczarek

sól do smaku

dużo świeżego pieprzu

pieczywo

sałatka:

2 małe pomidory malinowe

2 średnie ogórki kiszone

mały pęczek pietruszki

3 łyżki oliwy z oliwek

 

Cebulę kroimy na pół, obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Wrzucamy na patelnię na rozgrzane masło. Pieczarki obieramy, również kroimy na pół i w cienkie plasterki i dorzucamy do cebuli, odrobinę solimy ( żeby pieczarki puściły „sok”). Dusimy pod pokrywką ok. 10-15 minut. A na koniec solimy do smaku i pieprzymy. Nakładamy na kromki razowej bułki. Podajemy z sałatką.

Sałatka: pomidory kroimy w kostkę, ogórki w cienkie plasterki, natkę szatkujemy. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy z oliwą z oliwek.

 

Makaron z jalapeno

05 Wrzesień 2012

Makaron z  JALAPENO jest ostry, ale smak który daje ta papryka, jest nie do podrobienia :)

500 g makaronu razowego spaghetti

3 papryczki jalapeno

4 białe średniej wielkości papryki

3 łyżki oliwy z oliwek

150 g sera z pleśnią kremowego Cantorel

2 płaskie łyżki zmiażdżonego zielonego pieprzu

1 płaska łyżka gałki muszkatołowej

1/3 szklanki śmietanki 30%

sól do smaku

 

Makaron gotujemy al dente. Białą paprykę kroimy na pół, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w paseczki. Wrzucamy na rozgrzaną patelnię z oliwą z oliwek. Jalapeno kroimy w jak najcieńsze plasterki i dorzucamy do białej papryki. Całość dusimy ok. 10 minut. Następnie dorzucamy pieprz, gałkę, wlewamy śmietankę i dodajemy pokrojony w mniejsze kawałki ser. Solimy do smaku. Mieszamy aż ser się rozpuści i dodajemy ugotowany makaron.

 

Tarta z papryką i rukolą

05 Wrzesień 2012

Wiem, wiem, pewnie przekonam tylko niewielu, że taką tartę można przygotować w  banalny sposób, nie brudząc przy okazji 25 naczyń... ale spróbujcie uwierzyć mi na słowo, kupcie wszystkie potrzebne składniki ( lub zastąpcie je " czymś innym") i przygotujcie sobie niewiarygodnie smaczną kolację!!! A szczegóły w jutrzejszym Dzień Dobry TVN :)

 

1 duża biała cebula

2 czerwone papryki

4 łyżki oliwy z oliwek

100 g pecorino

100 ml słodkiej śmietanki

2 płaskie łyżki kolorowego pieprzu

ok. 100 g rukoli

garść pistacji

sok z cytryny

ciasto:

3 łyżki mąki pszennej razowej graham

50 g masła

¾ szklanki mąki pszennej razowej graham

2 czubate łyżki śmietany 18%

szczypta soli

 

Do naczynia żaroodpornego wkładamy masło i wsypujemy 3 łyżki mąki i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni. Czekamy aż masło się rozpuści i lekko przyrumieni i wyjmujemy. Następnie w naczyniu dokładnie mieszamy łyżką i dodajemy resztę mąki, śmietanę i sól. Po wymieszaniu też łyżką rozgniatamy w formie, żeby powstał spód tarty. Nakłuwamy widelcem i na 5-7 minut wstawiamy do piekarnika ( termoobieg) żeby ciasto się trochę podpiekło.

Cebulę kroimy na pół a następnie w cienkie plasterki, paprykę w cienkie paseczki i wrzucamy na rozgrzaną oliwę, na patelnię, dodajemy pieprz. Całość dusimy ok. 10 minut aż cebula się zeszkli, a papryka przypiecze. Po uduszeniu dodajemy starty ser pecorino, śmietankę i całość dokładnie mieszamy. Wykładamy na podpieczony spód i zapiekamy ponownie ok. 10 minut, aż tarta się przyrumieni od góry. Gotową posypujemy poszatkowaną rukolą oraz przyprażonymi na odrobinie oliwy pistacjami i polewamy sokiem z cytryny.