Makaron z zielonym groszkiem

30 Sierpień 2012

Największym problemem, który chyba nie tylko mnie dotyczy, jest przekonanie dziecka, żeby przynajmniej spróbowało coś, co jest zdrowe. Nie od dziś wiadomo, że kolor „ zielony” na talerzu kojarzy się dzieciakom wyjątkowo źle, ale … co powiecie na tradycyjny makaron z pomidorami z podsmażonym na oliwie czosnkiem oraz zielonym groszkiem, który wygląda jak... pistacje?

 

200 g makaronu rurki

1/2 puszki pomidorów krojonych ( w sezonie lepsze będą świeżę)

4 łyżki oliwy z oliwek

1/2 szklanki zielonego groszku ( nie może być taki z puszki, bo zrobi się papka!!!:-)

ząbek czosnku

sól kamienna do smaku

 

Makaron gotujemy al dente. Zielony groszek sekundę miksujemy, ale nie na „ papkę” muszą być widoczne małe kawałki. Na rozgrzaną patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy, dodajemy wyciśnięty ząbek czosnku i po chwili groszek oraz szczyptę soli kamiennej. Ja dodałam odrobinę więcej, bo z delikatnym sosem pomidorowym trochę przesolony groszek był pyszny. Smażymy 2-3 minuty ciągle mieszając, żeby groszek lekko się przyrumienił. Zdejmujemy z patelni, na którą wlewamy kolejne 2 łyżki oliwy, dorzucamy pomidory, chwilę mieszamy i dodajemy ugotowany makaron.

Na talerz wykładamy porcję makaronu, a na niego przynajmniej 2 łyżki przysmażonego groszku z solą kamienną i czosnkiem.

 

Tortiglioni z koperkiem

30 Sierpień 2012

 

W te wakacje do Włoch nie pojechałam i … może dlatego... cały czas mam ochotę na makaron!!! Nie wiem jak to odbije się na mojej sylwetce, ale dla dobrej pasty jestem w stanie zrezygnować z talii osy, której i tak nigdy nie miałam :-)

 

300 g makaronu tortiglioni

2 średnie cebule

1 ząbek czosnku

200 g zielonego groszku

200 ml śmietanki 30 %

czubata łyżka kolorowego pieprzu

4 łyżki oliwy z oliwek

sól kamienna do smaku

średniej wielkości pęczek koperku

 

Makaron gotujemy al dente. Cebule obieramy ze skórki, kroimy na pół i w cienkie plasterki. Wrzucamy razem z wyciśniętym ząbkiem czosnku na rozgrzaną patelnię z oliwą z oliwek. Podsmażamy ok. 7-10 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy groszek zielony, zmiażdżony kolorowy pieprz oraz śmietankę i całość podgrzewamy kolejne 5 minut. Na koniec wsypujemy poszatkowany koperek, sól do smaku i dodajemy ugotowany makaron.

 

Ultra proste duszone warzywa (np. na śniadanie:-)

29 Sierpień 2012

 

2 czerwone papryki

1 średnia cukinia

1 średni bakłażan

5 łyżek oliwy z oliwek

mały pęczek pietruszki

sól do smaku

 

Paprykę kroimy w dużą kostkę i wrzucamy na rozgrzaną suchą patelnię ( najlepiej żeliwną). Pod pokrywka pieczemy kilka minut żeby papryka się lekko przypaliła ( uzyskamy w ten sposób lekko przydymiony aromat). Następnie dodajemy pokrojonego w kostkę bakłażana, solimy do smaku, mieszamy i pieczemy kolejne 2-3 minuty pod pokrywką. Następnie dodajemy pokrojoną w cienkie plastry cukinię, dolewamy oliwę, mieszamy i pod pokrywką dusimy 5-7 minut na małym ogniu.

Przed podaniem posypujemy drobno poszatkowana natką pietruszki.

Warzywa można podać z odsmażonymi na oliwie ziemniakami z dużą ilością gęstego, greckiego jogurtu.

duszone warzywa

 

Baci di dama, czyli pocałunki kobiety

29 Sierpień 2012

 

 

125 g mielonych migdałów

duża szczypta soli ( najlepiej morskiej)

125 masła

80 g drobnego cukru trzcinowego

laska wanilii

100 g mąki pszennej razowej graham

2 łyżki gorzkiego kakao

 

Sos karmelowy:

100 ml śmietanki 30%

25 ml wody

70 g cukru trzcinowego

1 łyżeczka miodu

40 g masła

 

Na głębszej patelni podgrzewamy cukier, wodę i miód. Nie mieszamy. Po około 7 minutach zacznie tworzyć się karmel. Kiedy będzie miał złocisty kolor zdejmujemy z gazu i wlewamy podgrzaną wcześniej śmietankę. Kiedy polewa przestanie bulgotać, podgrzewamy całość i dodajemy masło. Karmel powinien się połączyć ze śmietanką i masłem. Zdejmujemy z gazu jak uzyskamy jednorodną konsystencję polewy. Odstawiamy na bok do przestygnięcia.

W misce mieszamy ze sobą zmielone migdały, sól, wyskrobane z laski wanilii nasionka, cukier i kakao. Następnie dodajemy masło i mąkę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą. Gdy ciasto jest już dobrze wyrobione ( nie możemy też robić tego zbyt długo, by masło za bardzo się nie rozpuściło) odrywamy od niego małe kawałki, z których formujemy kuleczki. Układamy na papierze do pieczenia, delikatnie spłaszczając każde ciastko. Pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 10 minut. Gdy ciasteczka lekko przestygną , bierzemy po dwa, nakładamy łyżeczkę kremu karmelowego na spód jednego z nich i delikatnie dociskamy drugim. Powstaną w ten sposób podwójne ciasteczka z karmelem w środku.

 

 

 

Zupa brokułowo - grochowa

29 Sierpień 2012

1 średnia marchewka

1 średnia pietruszka

2 średnie ziemniaki

1 średni por

4 różyczki brokuła

4 łyżki zielonego grochu

¼ szklanki oliwy z oliwek

sól do smaku

sos sojowy do smaku

olej sezamowy do smaku

2 l wody

 

Marchewkę i pietruszkę ścieramy na tarce, a pora bardzo drobno szatkujemy, wrzucamy do garnka z oliwą i dusimy kilka minut. Ziemniaki obieramy. Jednego kroimy w drobną kostkę, a drugiego też ścieramy na tarce, brokuły kroimy na małe kawałki. Wszystkie warzywa dorzucamy do garnka i zalewamy wodą. Dodajemy groch. Gotujemy aż groch stanie się miękki ( w szybkowarze 15 minut, w normalnym garnku minimum 30minut). Dodajemy sól, sos sojowy i olej sezamowy do smaku. Możemy posypać natką pietruszki.

zupa brokułowo grochowa

Babeczki kakaowo - porzeczkowe

29 Sierpień 2012

 

¾ szklanki mąki pszennej razowej graham

2 łyżeczki kakao

85 g masła

ok. 10 g drożdży

60 g cukru trzcinowego

½ szklanki mleka

garść czarnej porzeczki ( może być mrożona)

 

Drożdże rozcieramy w kubku z odrobiną cukru i dodajemy letnie mleko. Mieszamy. Do mąki dorzucamy resztę cukru, kakao, rozpuszczone masło oraz rozpuszczone drożdże. Całość dokładnie mieszamy. Ciasto zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 40 minut.

Następnie zagniatamy ponownie i odrywamy małe kawałki, z których formujemy kulki wielkości piłeczki ping-pongowej. Wkładamy je do papierowych foremek na babeczki i na górze układamy po kilka owoców czarnej porzeczki. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 30 minut bez termoobiegu.  

babeczki kakaowo -porzeczkowe

Minestra di farro

29 Sierpień 2012

¼ szklanki oliwy z oliwek

2 ząbki czosnku

1 średnia cebula

1 ostra świeża czerwona papryczka

1 drobno pokrojony por

2 łyżeczki świeżego, lub suszonego tymianku

1 łyżeczka rozmarynu

350 g krojonych pomidorów z puszki

1 i ½ litra wywaru warzywnego

200 g ziaren orkiszu ( do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością )

sól i pieprz do smaku

1 pęczek pietruszki

garść listków świeżej bazylii

100 g startego sera pecorino lub parmezanu

oliwa z oliwek

 

Ziarenka orkiszu płuczemy i moczymy w dużej ilości wody przez noc. Na oliwie z oliwek dusimy drobno pokrojony czosnek, cebulę, ostrą papryczkę, por, rozmaryn i tymianek. Całość zalewamy wywarem warzywnym i dodajemy odsączony namoczony orkisz. Gotujemy minimum godzinę, tak aby ziarna orkiszu były miękkie. Dodajemy pomidory z puszki i gotujemy jeszcze 5-10 minut. Solimy i pieprzymy do smaku. Dodajemy bazylię i poszatkowaną natkę pietruszki. Zupę podajemy posypaną startym serem i polaną dobrą oliwą z oliwek.

Makaron z grzybami

29 Sierpień 2012

To już zakrawa o jakieś zboczenie :-) Wystarczyła jedna noc poza domem żebyśmy w drodze powrotnej dyskutowali o tym, co smacznego przygotujemy sobie do jedzenia, gdy wrócimy... Cóż, nie ma to jak obiad ugotowany we własnej kuchni...

 

350 g casarecce nr 56 ( może być tez inny makaron, np. penne)

150 g pieczarek

3 ząbki czosnku

15 g suszonych grzybów

4 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżka masła

200 g śmietanki 30%

sól kamienna i pieprz do smaku

50 g pecorino

mały pęczek pietruszki

 

Makaron gotujemy al dente. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy pokrojone w cienkie plasterki ząbki czosnku. Gdy się przyrumieni dodajemy pokrojone w cienkie plasterki pieczarki. Dodajemy sól i mieszamy, po chwili dolewamy śmietankę, dodajemy masło i dosypujemy zmielone w młynku do kawy suszone grzyby ( najlepszy wzmacniacz smaku :-))))) Dusimy ok. 10 minut, dodajemy ugotowany makaron, starty pecorino i całość delikatnie mieszamy. Na talerzu posypujemy poszatkowaną natką pietruszki i świeżo mielonym pieprzem.  

makaron z grzybami

Ratatouille

29 Sierpień 2012

W poniedziałek gotowaliśmy w DDTVN potrawy zainspirowane filmami ( bo w nocy z niedzieli na poniedziałek zostały po raz kolejny rozdane Oscary). Nigdy wcześniej nie robiłam ratatuj, bo dobór składników wydawał mi się banalny, a jednak... Wystarczyło inaczej pokroić warzywa ( starałam się jak najwierniej odwzorować to, co widziałam na filmie animowanym o takim samym tytule :-) i

wszystko starannie ułożyć w naczyniu do pieczenia, by... odpłynąć z rozkoszy podobnie jak naburmuszony krytyk kulinarny ze wspomnianej kreskówki...

Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale naprawdę pokrojone w cieniutkie plasterki warzywa, misternie ułożone na przemian w naczyniu, dostarczają zupełnie innych doznań, niż zwykłe pokrojone w kostkę leczo z tych samych składników!

 

1 duża cebula

4 ząbki czosnku

1 bakłażan

2 cukinie ( w sezonie jedna można zastąpić kabaczkiem)

2 kolorowe papryki

puszka pomidorów krojonych

1/3 szklanki oliwy z oliwek

kilka listków świeżego tymianku

sól i pieprz do smaku

 

Na rozgrzaną oliwę wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę oraz poszatkowany czosnek. Dusimy pod pokrywką na małym ogniu aż cebula stanie się miękka. Następnie dodajemy pomidory, sól i pieprz do smaku i całość podgrzewamy ok. 5 minut. Następnie miksujemy i dodajemy listki tymianku. Warzywa kroimy w jak najcieńsze plasterki ( najlepiej użyć mandoliny, powinny być tej samej grubości). Na dno naczynia żaroodpornego wylewamy warstwę sosu pomidorowego, na którym naprzemiennie układamy plasterki bakłażana, cukinii, papryki. Od góry możemy jeszcze delikatnie polać odrobiną oliwy z oliwek i posypać solą kamienną. Przykrywamy wyciętym kawałkiem papieru do pieczenia i wkładamy do piekarnika na ok. 30 minut.

Rukola z żurawiną i parmezanem

29 Sierpień 2012

opakowanie rukoli (około100 g)

około 50 g pociętego na cienkie plasterki parmezanu

garść suszonej żurawiny

¼ szklanki oliwy z oliwek

sok z połowy cytryny

ocet balsamiczny do smaku

 

Dobrze umytą i odsączona z wody rukolę mieszamy z pozostałymi składnikami.

Rukola z żurawiną i parmezanem

Makaron serduszka

29 Sierpień 2012

Wygląda ślicznie i tak samo smakuje. W wersji „ dla dzieci” przygotowałam go ze startą, podsmażoną na oliwie cukinią, z poszatkowanym czosnkiem i drobno startym parmezanem. Dla dorosłych można dodać jeszcze np. odrobinę zielonego, marynowanego pieprzu. Tyle miłości na jednym małym talerzu :-)