Tosty z bakłażanem i mozarellą

25 Luty 2013

8 kromek chleba razowego ( najlepiej na zakwasie)

8 plasterków mozarelli

1 mały bakłażan

pesto:

pęczek natki pietruszki

1 ząbek czosnku

4 łyżki oliwy z oliwek

50 g parmezanu

2 łyżki pestek słonecznika

sok z ½ cytryny

 

Wszystkie skłądniki pesto miksujemy w blenderze na jednolitą pastę ( w razie potrzeby dodajemy więcej oliwy z oliwek lub soku z cytryny).

Bakłażana kroimy w plasterki o grubości 1 cm i podpiekamy z dwóch stron na suchej patelni, żeby stał się miękki.

Na kromkę chleba nakładamy plasterek mozarelli, łyżkę pesto i plaster bakłażana, który przykrywamy znowu mozarellą i kromką chleba. Wkładamy do opiekacza i wyjmujemy gdy chcleb przyrumieni się z dwóch stron.

"Moje 5 minut" odc.3

25 Luty 2013

Ten przepis jest banalny, ale... jeżeli zdecydujecie się zrobić te grzanki w swojej kuchni, na pewno często będziecie je powtarzać :)

bułki razowe

ok.70 g startego parmezanu

opakowanie śmietankowego serka do smarowania

3 łyżki gomasio

1 duży pomidor

3 małe ogórki kwaszone

ok. 50 g masła

 

składniki na gomasio:

5 łyżek sezamu

½ łyżeczki soli

 

Sezam prażymy na suchej patelni z solą cały czas mieszając, aż się przyrumieni. Następnie przesypujemy go do moździerza i ucieramy.

Pomidory i ogórki kroimy w cienkie plasterki.

Bułkę kroimy na pół i przypiekamy od wewnętrznej strony na maśle. Po podpieczeniu smarujemy białym serkiem. Na jednej z dwóch połówek kładziemy plasterki pomidora i ogórka. Posypujemy startym parmezanem, solą sezamową i przykrywamy drugą połówką. Podpiekamy lekko z dwóch stron.

 

Tosty razowe z serem gruyere i papryką

24 Luty 2013

8 kromek chleba razowego ( najlepiej na zakwasie)

4 plasterki sera gruyere

3 duże czerwone papryki ramiro

1 mała ostra czerwona papryczka

¼ szklanki oliwy z oliwek

 

Paprykę kroimy na mniejsze kawałki, usuwamy gniazda nasienne i podsmażamy na oliwie z oliwek z poszatkowaną ostrą papryką ok. 5 minut. Na kromkę chleba nakładamy cienki plasterek sera, na nim kilka kawałków podsmażonej papryki, przykrywamy drugą kromką chleba i wkładamy do tostera. Wyjmujemy, gdy chleb się lekko przyrumieni.

Bruschetta

20 Luty 2013

Jak często zdarza Wam się mruczeć przy jedzeniu? :-))))
Wczoraj spotkałam się z moją znajomą i jednogłośnie doszłyśmy do wniosku, że jedzenie smacznych rzeczy jest najprostszym i... najtańszym :-) sposobem na to, by sprawić sobie przyjemność.
Nie polecę za miesiąc na Malediwy z moją przyjaciółką, ale... przynajmniej na śniadanie zjem chrupiącą bruschettę :)))))))))

Składniki:
- pomidory
- kilka czarnych oliwek
-sok z cytryny
-oliwa z oliwek
-czosnek
-świeża bazylia
-sól i pieprz do smaku
- razowe bułeczki

Bułki kroimy w cienkie kromki i podpiekamy w piekarniku lub na suchej patelni. Pomidory kroimy w kostkę, czosnek i oliwki w cienkie plasterki, a bazylię szatkujemy. Wszystkie składniki mieszamy z oliwą i sokiem z cytryny. Solimy i pieprzymy do smaku i nakładamy na podpieczone bułeczki.
Mmmmmmmmmm........

Bakłażan z kaszą orkiszową

15 Luty 2013

1 średni bakłażan

1/3 szklanki mąki groszkowej

1/3 szklanki mąki białej

sezam

natka pietruszki

woda

200 g kaszy orkiszowej

70 g masła

sól do smaku

sos:

1 średnia marchewka

1 cebula

2 ząbki czosnku

200 g pieczarek

4 łyżki oliwy z oliwek

2 łyżki sosu sojowego

 

Kaszę orkiszową prażymy w garnku na maśle kilka minut ciągle mieszając. Następnie zalewamy dwukrotną ilością wody i solimy do smaku. Gotujemy na małym gazie aż kasza wchłonie całą wodę i stanie się miękka. Bakłażana kroimy w centymetrowe plastry i grilujemy na suchej patelni z dwóch stron. Mąkę groszkową i białą mieszamy z taką ilością wody, żeby powstało rzadkie ciasto naleśnikowe. Ciasto dość mocno solimy , maczamy w nim plastry bakłażana, następnie obtaczamy w ziarnie sezamu ( ALE MOŻEMY TEŻ ZREZYGNOWAĆ Z OBTACZANIA W SEZAMIE) i smażymy na odrobinie oliwy z oliwek na złocisto-brązowy kolor z dwóch stron.

Na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucamy drobno poszatkowane ząbki czosnku, następnie dodajemy pokrojoną w plasterki cebulę, całość dusimy kilka minut następnie dodajemy pokrojoną w cienkie plasterki marchewkę i pokrojone w plasterki pieczarki. Dodajemy odrobinę soli i całość dusimy na małym gazie ok. 10-15 minut. Na końcu dodajemy sos sojowy. Kaszę podajemy z plastrami bakłażana w panierce z sosem grzybowym. Posypujemy obficie poszatkowaną natką pietruszki.

 

Zupa tajska z boczniakiem i zielonym groszkiem

06 Luty 2013

1 duża marchewka

1 średni por

150 g boczniaków

150 g zielonego groszku ( mrożonego)

400 ml mleka kokosowego

ok. 6 łyżek oleju ryżowego

przyprawy:

3 liście limonki

2 ząbki czosnku

imbir wielkości kciuka

½ ( lub cała) ostra czerwona papryka

sos sojowy do smaku

łyżeczka cukru trzcinowego

świeża kolendra do przybrania

sok z ½ limonki

 

Na 3 łyżkach oleju ryżowego na woku lub wysokiej patelni podsmażamy wyciśnięty ząbek czosnku i starty na tarce, obrany ze skóry imbir. Następnie dorzucamy drobno poszatkowaną ostrą papryczkę. Po chwili dodajemy marchewkę, którą możemy pokroić w cienkie plasterki, lub zetrzeć na grubej tarce. Pora kroimy w cienkie plasterki i dorzucamy do marchewki. Solimy do smaku. Dusimy 2-3 minuty, a następnie dodajemy pokrojonego w cienkie plasterki boczniaka i liście limonki. Dusimy kolejne 5 minut. Dolewamy mleko kokosowe i dorzucamy zielony groszek. Po ok. 5 minutach zupę doprawiamy sosem sojowym, sokiem z limonki i cukrem trzcinowym. Zdejmujemy z gazu. Posypujemy natką kolendry.

 

p.s.

  • imbir najlepiej obiera się łyżeczką do herbaty

  • mleko kokosowe powinno mieć w swoim składzie WYŁĄCZNIE kokos i wodę, po otwarciu puszki mleko ma prawo się rozwarstwiać

 

Boczniak z pikantnym sosem miodowym

05 Luty 2013

250 g boczniaka

1/3 szklanki mąki grochowej

½ szklanki mąki białej

ok. 1 i ½ szklanki wody

odrobina soli

oliwa do smażenia

sos:

ząbek czosnku

1 ostra czerwona papryczka

3 łyżki miodu wielokwiatowego

szczypta soli

2 łyżki soku z cutryny

1/3 szklanki oleju ryżowego

 

Boczniaka lekko zgniatamy ( najlepiej tłuczkiem do mięsa;-). Nóżki nie mogą być grubsze niż kapelusze, żeby grzyby równomiernie się przysmażyły. Mąkę grochową mieszamy z mąką pszenną, solą i wodą, żeby uzyskać bardzo rzadkie ciasto naleśnikowe. Plastry boczniaka moczymy w cieście i smażymy na rozgrzanej oliwie na złocisty kolor z dwóch stron. Podajemy z pikantnym sosem.

Sos:

Czosnek wyciskamy, a papryczkę bardzo drobno szatkujemy. Obydwa składniki dokładnie mieszamy z sokiem z cytryny, miodem i olejem.

Pikantny sos miodowy

05 Luty 2013

To prosty przepis na słodki i pikantny sos tajski, ale zamiast cukru dodaję do niego miód i...moim zdaniem jest o wiele lepszy :)

ząbek czosnku

1 ostra czerwona papryczka

3 łyżki miodu wielokwiatowego

szczypta soli

2 łyżki soku z cutryny

1/3 szklanki oleju ryżowego

Czosnek wyciskamy, a papryczkę bardzo drobno szatkujemy. Obydwa składniki dokładnie mieszamy z sokiem z cytryny, miodem i olejem.

 

 

Bułeczki z sałatką szpinakową

04 Luty 2013

Początek lutego. Tak mało świeżych produktów, które możemy jeść i cieszyć się ich smakiem... To może na kolację bułeczkę z sałatką szpinakową,  ogórkiem i serem?:)

 

ok. 70 g liści młodego szpinaku

4 bułki

4 małe oscypki lub 8 plastrów wędzonej rolady ustrzyckiej

3-4 ogórki konserwowe

opakowanie serka „bieluch”

4 łyżki octu balsamicznego

4 łyżki miodu wielokwiatowego

2 łyżki oliwy z oliwek

oliwa z oliwek do podpiekania bułek

 

Szpinak myjemy i mieszamy z dressingiem z octu balsamicznego, miodu i oliwy. Oscypki kroimy na pół wzdłuż i podpiekamy na nieprzywierającej patelni. Bułki kroimy na pół i podsmażamy na odrobinie oliwy z oliwek na patelni skórką do góry. Ogórki kroimy wzdłuż w plastry. Każdą część bułki smarujemy odrobiną białego serka, a następnie na jedną z nich nakładamy kilka plastrów ogórka, trochę szpinaku z dressingiem oraz przypieczone plastry oscypka lub po dwa plasterki rolady ustrzyckiej. Przykrywamy drugą połówką bułki.